Jak wygląda wizyta

Wizyta u dietetyka

Jeśli umówiłeś się na pierwszą wizytę lub nosisz się z zamiarem aby to uczynić, dobrze abyś dowiedział się jak wygląda wizyta w naszym gabinecie oraz jak się do niej przygotować aby była jak najbardziej owocna.

Nasze spotkanie pozwoli na analizę Twoich nawyków żywieniowych i ocenę stanu Twojego zdrowia, aby jak najlepiej dopasować się do problemu z którym się do nas zgłaszasz. Proces współpracy z każdą osobą jest bardzo indywidualny i nie zawsze będzie przebiegał według takiego samego schematu. Dopasowany do odbiorcy jadłospis ułatwi wprowadzenie go w życie i jego realizację co razem daje ogromną szansę na ociągnięcie wspólnie ustalonych założeń i celów – czyli Twojego sukcesu!

Przed wizytą

1. Wykonaj badanie krwi (zalecane)

Przed wizytą wykonaj badania krwi (pakiet podstawowy – morfologia, glukoza, lipidogram (cholesterol całkowity, HDL, LDL i trójglierydy);  pakiet dodatkowy: TSH, T3 T4, D3, insulina, próby wątrobowe, ALT, AST, żelazo). Jeśli posiadaż wyniki badań krwi nie starsze niż 3 miesiące możemy je wykorzystać na wizycie. Pakiet dodatkowy dotyczy osób obciążonych chorobami, dla których wskaźniki te pełnią rolę diagnostyczną, tj. jeśli nie masz żadnej choroby tarczycy nie wykonuj badania TSH. Mile widziana będzie dokumentacja medyczna – jeśli ją masz, zabierz ze sobą.

2. Udokumentuj aktualną dietę

Poprosimy Cię o prowadzenie przez 3 dni dzienniczka żywieniowego, w którym będziesz zapisywać wszystko, co zjadasz i wypijasz w ciągu dnia (rodzaj i przybliżone ilości posiłków, godziny ich spożywania np. kanapka z jednej kromki chleba graham z masłem, serem żółtym i pomidorem). Dzięki temu możliwa będzie ocena sposobu żywienia oraz skomponowanie jadłospisu bazując na modyfikacji przyzwyczajeń, a nie na całkowitej zmianie, która wprowadziłaby chaos do Twojego życia.

3. Wypełnij kwestionariusz

Wypełnij otrzymany od nas kwestionariusz składający się z części zdrowotnej oraz żywieniowej. Na jego podstawie dowiemy się z jakim problemem do nasz przychodzisz i będziemy mogli lepiej dopasować się do Twoich oczekiwań.

Badanie składu ciała

Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, na wizycie przeprowadzona zostanie analiza składu ciała metodą BIA. Jest to bardzo dokładne badanie, dlatego należy się do niego odpowiednio przygotować, aby wynik był wiarygodny. Oto kilka zasad:

– badanie należy wykonać 3-4h po posiłku
– nie należy spożywać alkoholu 12h przed wizytą
– nie należy wykonywać bardzo intensywnej aktywności fizycznej w dniu badania
– należy skorzystać z toalety na 30 minut lub bezpośrednio przed badaniem
– poinformuj o tym, że masz rozrusznik serca, metalowe elementy w ciele, chorujesz na padaczkę lub jesteś w ciąży
– niektóre okoliczności mogą zafałszować wynik badania np. okres menstruacji (oraz bezpośrednio przed i po nim) – dobrze by było wykonywać to badanie w miarę możliwości w innych dniach
– badanie odbywa się na boso, dlatego dobrze ubrać się w taki sposób, aby móc sprawnie zdjąć buty i skarpetki

Krok po kroku

1. Umówienie wizyty

Na wizytę należy umówić się telefonicznie. Po ustaleniu terminu wizyty wysłany będzie mail z instrukcją przygotowania się do pierwszej wizyty oraz z plikami do wypełnienia przed wizytą. Należy je odesłać najpóźniej 36h przed wizytą.

2. Pierwsza wizyta

Na pierwszej wizycie omówiony zostanie kwestionariusz oraz dzienniczek żywieniowy. Przeanalizowane zostaną wyniki badań oraz historia choroby. Przeprowadzona zostanie analiza składu ciała metodą BIA oraz pomiary masy ciała, wysokości ciała oraz obwodów. Na tym spotkaniu ustalimy cele i plan działania. Pierwsza wizyta trwa ok. 60 min.

3. Otrzymanie jadłospisu

Jadłospis będzie wykonany dla Ciebie w ciągu 5-7 dni roboczych. Może być wysłany emailem razem z instrukcją wdrożeniową, odebrany w gabinecie w wersji papierowej lub dodatkowo omówiony na wizycie (usługa dodatkowo płatna).

4. Wizyta kontrolna

Może odbywać się co 2-6 tygodni w zależności od potrzeb. Na wizycie zostanie przeprowadzona analiza składu ciała oraz pomiary analogiczne jak na pierwszej wizycie aby skontrolować postępy. Oceniamy skuteczność diety, ewentualnie wprowadzamy niezbędne modyfikacje. Na tym spotkaniu może być przekazywany kolejny jadłospis jeśli będzie tego wymagał proces terapeutyczny lub na życzenie oraz ewentualne materiały edukacyjne. Wizyty kontrolne mogą różnić się od siebie ze względu na indywidualny tryb współpracy. Wizyta kontrolna trwa od 30 do 45 min.

5. Wyprowadzanie z diety – faza stabilizacji

Dotyczy głównie diet redukujących masę ciała i odbywa się na zasadach wizyty kontrolnej. Jest to niezbędny etap dietoterapii, który stabilizuje metabolizm i utrwala efekty stosowania diety oraz zapobiega efektowi jo-jo. Okres trwania jest uzależniony od długości trwania dietoterapii oraz od wielkości efektów.